Nácikártya cinkelt lapokkal

2025. január 13. 06:10

Tízezrek vonulnak az utcára Bécsben. Szerintük vannak a demokráciában egyenlők és egyenlőbbek.

2025. január 13. 06:10
null
Szőcs László
Szőcs László
Magyar Nemzet

„Tízezrek vonulnak az utcára Bécsben és a vidéki nagyvárosokban. »Nagyik a jobboldal ellen!«, »Nemet a nácikra!«, »Megvédeni a demokráciát!« – ezek a jelszavaik.

Tiszteletlenség ez, nem is annyira az FPÖ-vel, hanem 1,4 millió honfitársukkal szemben. Mintha azt üzennék nekik: ti nem dönthettek a vezetőinkről, ti csak az ellenzékre szavazhattok! De a polgár persze polgár, nem köteles indokolni a véleményét, és az ellen tüntet, aki ellen akar. Van der Bellen – mint közjogi méltóság – finnyássága azonban más: láthatóan vannak szerinte a demokráciában egyenlők és egyenlőbbek. Mindeközben a bécsi elit tényezői folyamatosan kárognak, az ÖVP-t is pszichológiai nyomás alá helyezve, amiért hajlandó összeállni az FPÖ-vel. Paul Lendvai, a budapesti születésű publicista már a harmadik köztársaságba átcsattogó hullámvasutat vizionálja, de kollégái is hasonló szellemben huhognak a liberális Der Standard hasábjain. 

Ízelítőül két cím: »A szabad újságírás nélküli ország fenyegetése Kickl alatt«, »Az FPÖ idegenellenes tervei a népesség egyötödére jelentenek veszélyt«. A pálmát alighanem az osztrák közmédia (!) péntek esti – természetesen a szólásszabadság jegyében készülő – szatirikus műsora viszi el, amelyben az ÖVP-ról úgy beszéltek: a »gazdagok szajhájából most a jobboldal szajhájá válik«. Német nyelvterületen egyébként a jobboldal önmagában megbélyegző kifejezés. Talán még inkább, mint az ősi mesterség megnevezése. (...)

A világsajtóban az új ausztriai helyzet bemutatásakor most elszörnyedve írnak arról, hogy az FPÖ-t 1955-ben volt nácik alapították. Fantasztikus észrevétel! Ám valami nagyon hiányzik belőle: a kontextus. 1945 után a nyugatnémet állam megteremtésekor – kis túlzással – lépni nem lehetett a volt náciktól.

Közülük a később kereszténydemokrata Kurt Georg Kiesinger egész a kancellárságig (1966–69) vitte, további huszonhárman pedig miniszterek lettek azokban a pártokban, amelyekre a fősodratú média a mai napig a »demokratikus« és az »európai« díszítő jelzőket aggatja. (...)

Legyen a szabály egyszerű! Ha egy párt alkotmánysértő, tiltsák be! Ezt nemrég Görögországban meg is tették. Ausztriában 1988-ban betiltották az FPÖ-ről még az 1960-as években levált Nemzeti Demokrata Pártot. Ez a lehetőség továbbra is fennáll. Ha viszont egy párt választáson indulhat, az állami szervek képviselői – beleértve a közmédiát is – kezeljék egyenlően! A nácikártya-csomagban mégis cinkelt lapok bújnak meg. Ezeket akkor húzzák elő a nagy demokraták és európaiak, amikor az érdekükben áll. Magukról állítva így ki bizonyítványt arra vonatkozóan, mit is gondolnak a demokráciáról valójában, a lózungjaik mögé rejtve.”

Kapcsolódó vélemény

undefined

Kocsis Máté

Facebook

Idézőjel

A demokrácia „elkötelezett védői” azonnal tüntetni kezdtek…

Nyitókép: AFP

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bakafant-28
2025. január 13. 07:40
Talán még (?) nem tartunk ott,hogy az "utcára vonulás" felülírja a szabályos választási eredményeket.De kétségkívül arrafelé halad a világ..Nagymamák a jobboldal ellen,több tízezren,hát persze...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!